Досі живий міф, що зуб складається, немов моноліт, з однієї лише кісткової тканини. Однак його будова набагато складніша – і цікавіша!
Зовні зуб покритий емаллю: це найтвердіша тканина в організмі людини. Товщина емалі може досягати до 1,5-1,7 мм. залежно від ділянки зуба.
Усередині зуба знаходиться дентин – м’якша порівняно з емаллю тканина. Він захищає пучок нервів і кровоносних судин – саме його в побуті й називають «нервом зуба». Саме він забезпечує нормальну життєдіяльність зуба, постачає його корисними елементами. По-іншому його ще називають «пульпою».
Незважаючи на такий серйозний багатошаровий захист, нерв зуба може запалитися. Чому?
Причини запалення зубного нерва
Пульпіт, або запалення зубного нерва, виникає, головним чином, через глибокий карієс, що вразив дентин. Це відбувається:
- за неправильної або недостатньої гігієни порожнини рота (навіть якщо вдома у вас класна зубна щітка і паста і ваша техніка чищення зубів ідеальна, за відсутності професійної гігієни у стоматолога рано чи пізно виникне карієс);
- за надлишку солодкої їжі в раціоні (цукор – найкраще живильне середовище для хвороботворних бактерій);
- у разі механічних дефектів емалі (відколи, тріщини);
- у разі зменшення кількості слини або зміни її хімічного складу (таке буває за деяких захворювань).
У рідкісніших випадках пульпіт може виникнути опосередковано, коли інфекція потрапляє через кровообіг або лімфатичну систему (у разі гаймориту, пародонтозу, остеомієліту та інших проблем).
Симптоми запалення зубного нерва
- сильна хвороблива реакція під час контакту з гарячою, холодною, кислою та солодкою їжею, яка не минає після усунення подразника;
- ниючий, пульсуючий біль у зубі, що посилюється вночі та в положенні лежачи;
- нападоподібний біль, який може тривати до 30-40 хвилин у разі переходу пульпіту в хронічну стадію;
- іррадіація болю, тобто він може поширюватися на сусідні зуби, віддає в щелепу, вухо, скроню, шию;
- у разі гнійного пульпіту – неприємний запах із рота.
Способи лікування запалення зубного нерва
У цій ситуації може бути два варіанти розвитку подій:
- Збереження пульпи зуба;
- Депульпування зуба.
На ранніх стадіях розвитку захворювання лікар може ухвалити рішення зберегти пульпу: уражені тканини видаляють механічно, у порожнину зуба закладають ліки, зверху встановлюють тимчасову пломбу. Через деякий час її замінюють на постійну.
Однак на практиці набагато частіше доводиться вдаватися до депульпування зуба, тобто до видалення нерва, оскільки пульпіт уже значно зруйнував зуб.
Для цього стоматолог-терапевт проводить ендодонтичне лікування під мікроскопом: видаляє уражені тканини, а також чистить стінки кореневих каналів.
Це дуже тонка робота: кожен канал має свою унікальну форму, і величезне значення має попередня діагностика. Щоб лікування пройшло успішно, важливо враховувати анатомічну форму каналів, знати точну кількість коренів зуба й акуратно використовувати інструменти, щоб уникнути їхньої поломки (інакше вони залишаться в каналі зуба, і доведеться його переліковувати).
Тому ми в SOC clinic завжди приділяємо увагу попередній діагностиці і на першій комплексній консультації робимо кожному пацієнту 3D знімок, що дає змогу побачити всі нюанси.
Ендодонтичне лікування зубів: ціна
Якщо вас цікавить ендодонтичне лікування, ціни на процедуру вказані нижче.
Найменування | Вартість, грн |
Терапія |
|
Первинне ендолікування одноканального зубу | від 9000 грн |
Повторне ендолікування одноканального зубу | від 10500 грн |
Первинне ендолікування двоканального зубу | від 11000 грн |
Повторне ендолікування двоканального зубу | від 13000 грн |
Первинне ендолікування трьохканального зубу | від 14000 грн |
Повторне ендолікування трьохканального зубу | від 17000 грн |
Первинне ендолікування чотирьохканального зубу | від 18000 грн |
Повторне ендолікування чотирьохканального зубу | від 20000 грн |
Часті запитання
Типовий симптом – сильний біль, який не минає навіть за відсутності зовнішніх чинників (наприклад, солодка, кисла, холодна або гаряча їжа). Особливо нелегко доводиться вночі: біль у положенні лежачи посилюється, може віддавати у скроню, вухо – заснути практично нереально.
Запалення зубного нерва – наслідок невилікуваного вчасно карієсу. На етапі пульпіту інфекція вражає не тільки емаль, а й м’яку тканину (пульпу), що призводить до інтенсивного болю і зрештою може стати причиною видалення зуба.
Існує думка, що в холодну пору року можна «застудити зуб», через що й розвивається запалення. Це міф: справа зовсім не в застуді, а в тому, що низькі температури можуть стати провокувальним фактором, який виявляє прихований карієс і прискорює його прояв. Тобто, рано чи пізно зуб у вас все одно захворів би – але холод став тригером.
Якомога швидше запишіться до стоматолога: за результатами огляду порожнини рота і КТ-діагностики ми розповімо, якими можуть бути подальші дії.
Важливо: що швидше ви опинитеся в клініці, то краще. Коли запалення перейшло в активну стадію, рахунок іде буквально на дні! Якщо звернутися по допомогу відразу, шанси зберегти зуб (наприклад, за допомогою ендодонтичного лікування, коли лікар працює з кореневими каналами) вищі. І навпаки: якщо інфекція вже сильно вразила зуб, імовірність того, що доведеться його видалити, зростає.
Ми наполягаємо: не можна займатися самолікуванням!
У разі сильного, нестерпного болю припустимо прийняти таблетку знеболювального – однак це тимчасовий захід, необхідний лише для того, щоб дочекатися візиту до стоматолога. Народні рецепти в кращому разі ніяк не допоможуть, у гіршому – можуть погіршити ситуацію і змусять вас втратити час.
Бажано, звісно, відвідати стоматолога, коли карієс перебуває на ранній стадії (болю ще немає), а також регулярно (раз на півроку) проходити профілактичний огляд.
Обов’язково заплануйте візит до лікаря за таких симптомів:
- невелика пляма або потемніння на емалі;
- чутливість зубів: вони реагують на температуру, кислі, солодкі продукти;
- будь-які хворобливі відчуття;
- шорсткість і нерівності на емалі;
- неприємний запах із рота;
- якщо встановлена пломба, на ній можуть бути відколи, тріщини, стінки зуба навколо пломби можуть потемніти.