Видалення кісти зубів в Дніпрі

Кіста – щільне утворення на верхівці кореня, схоже на капсулу.

Вона виникає як захисна реакція на інфекцію. Усередині кісти міститься гнійна рідина: у такий спосіб організм намагається захистити здорові тканини та відокремити їх від інфікованих.

Якщо не вжити жодних заходів, кіста буде рости. У міру зростання новоутворення пацієнт починає відчувати симптоми: біль, температура, флюс, збільшення лімфовузлів, загальне погіршення самопочуття. Надалі розвиваються серйозніші патології: гайморит, зараження крові, ураження кісткової тканини щелепи.

Причини утворення кісти зуба

У кісти зуба завжди інфекційна природа. Саме зараження може відбуватися по-різному: 

  • запущений карієс
  • захворювання пародонту
  • особливості прорізування зуба мудрості
  • травми щелепи 
  • неправильне стоматологічне лікування
  • ГРВІ та грип

Види зубної кісти

  • Коренева кіста: локалізується на верхівці кореня і утворюється з гранульоми. Зазвичай необхідне ендодонтичне лікування; якщо воно не допомогло, застосовують хірургічні методи для видалення кісти зуба на нижній або верхній щелепі.
  • Радикулярна кіста: найпоширеніший різновид. Утворюється під зубною коронкою в разі стоматологічних захворювань (глибокий карієс, пульпіт і не тільки) або інфекції в гайморовій пазусі.

При цьому пацієнт далеко не завжди розуміє, що йому потрібне видалення кісти верхнього або нижнього зуба: симптоми можуть бути відсутні. 

  • Фолікулярна кіста: формується на яснах над непрорізаними зубами
  • Резидуальна (залишкова) кіста: наслідок лікарської помилки, коли, наприклад, після видалення кореня зуба на місці екстракції залишається невеликий залишок кісти або занесена інфекція

Показання та протипоказання видалення кісти зуба

Показання: 

  • Наявність утворення 
  • Ніючий біль
  • Підвищена температура тіла
  • Загальне погане самопочуття
  • Головні болі
  • Опухла тканина ясен або щоки
  • Збільшені лімфовузли

Протипоказання:

  • Вагітність (крім 2 триместру) 
  • ГРЗ
  • Захворювання крові
  • Захворювання нервової системи

Способи видалення кісти зуба в клініці SOCclinic Дніпро

Утворилася кіста на зубі: лікування чи видалення? 

Вибір способу лікування залежить від багатьох параметрів: різновид кісти, занедбаність випадку тощо.

Терапевтичне лікування (у разі кісти менше 8 мм) відбувається так: 

  • Лікар розсвердлює зуб
  • Очищає кореневий канал від гною й уражених тканин
  • Дезінфікує його і вводить антимікробний препарат 
  • Далі зуб пломбують і спостерігають деякий час

Якщо лікування виявилося неефективним, лікар може прийняти рішення повторити процедуру.

Хірургічні способи видалення кісти зуба:

  • Цистектомія: видаляють саму капсулу кісти + відбувається резекція верхівки кореня зуба, під час якої видаляють тільки пошкоджену частину
  • Цистотомія: якщо кіста велика, лікар видаляє її частково. Через деякий час частина кісти, що залишилася, змінює свою структуру і зрощується з навколишніми тканинами. У такому вигляді вона вже не є небезпечною 
  • Гемісекція: її проводять на багатокореневих зубах, якщо інфекція локалізується в одному з коренів. Осередок запалення та інфекції разом із верхньою частиною зубного кореня видаляють, а порожнину заповнюють біосумісним матеріалом. Такий спосіб дає змогу за необхідності використовувати зуб як опору для коронки.

Лікар працює за допомогою мікроскопа і прибирає частину оболонки кісти, що також дає змогу позбутися рідини і запалення.

Крім того, можливо в клініці SOCclinic Дніпро провести лікування кісти зуба лазером: це щадна процедура, після якої відновлення йде в рази швидше. Лазерний промінь знищує джерело інфекції, не ушкоджуючи здорових тканин, завдяки чому унеможливлюється повторне утворення кісти.

Рекомендації після видалення зуба з кістою від експертів SOCclinic у Дніпрі

  1. Не приймайте їжу протягом 2-3 годин після лікування. Пити можна не раніше, ніж через годину після всіх маніпуляцій
  2. Виключіть грубу їжу з раціону, щоб уникнути травмування 
  3. Жувати необхідно на стороні, протилежній тій, де проходило лікування зуба
  4. Чистити зуби можна вже в перший день: рухи мають бути максимально акуратними
  5. Приймайте препарати, призначені лікарем, і дотримуйтесь усіх його рекомендацій
  6. У разі набряклості можна зробити холодний компрес до обличчя з боку видаленого зуба
  7. Якщо біль і припухлість не зменшуються через 3 дні (або посилюються), обов’язково зверніться по допомогу до лікаря 

Часті запитання

Після видалення кісти зуба важливо забезпечити спокій: уникайте жувального навантаження на стороні, де розташований зуб, під час домашньої гігієни не полощіть порожнину рота занадто активно. Дуже бажано не курити хоча б у перший тиждень.

Лікар порекомендує вам знеболювальні препарати: деякі з них можуть викликати сонливість. Уточніть, який ефект дають ліки. Можливо, знадобиться утриматися від водіння автомобіля та інших дій, де потрібна висока концентрація уваги.

Після процедури немає необхідності перебування в лікарні: ви можете пройти період реабілітації вдома, у знайомій, спокійній обстановці.

У середньому процес загоєння займає 2-2,5 тижні. У разі складного видалення кісти зубів цей період може бути дещо довшим.

Часто можна почути, що після видалення зуба з кістою набрякла щока. Це абсолютно нормальна реакція організму, турбуватися не потрібно. У післяопераційний період при видаленні кісти зуба набряклість може зберігатися до 2-3 діб.

Процедура триває порівняно недовго. У більшості випадків видалення кісти на корені зуба займає не більше 1 години (частіше 30-40 хвилин).

Точну відповідь може дати тільки стоматолог, виходячи з конкретного випадку. Якщо вам провели видалення зуба через кісту, але загальний стан щелепи добрий, вам можуть запропонувати варіант одномоментної імплантації: з клініки ви вийдете вже з імплантом.

Однак до цієї процедури є протипоказання, і може минути близько 3-6 місяців, перш ніж встановлення імпланта після видалення зуба з кістою стане можливим.

Вартість процедури залежить насамперед від розміру кісти: видалення великої кісти зуба обійдеться дорожче, ніж лікування невеликого утворення.

Також на ціну видалення зуба з кістою впливає досвід і майстерність лікаря та обраний метод лікування (наприклад, видалення кісти зуба лазером відрізняється за вартістю від класичних маніпуляцій).

На первинній консультації в клініці SOC clinic у Дніпрі ми проведемо огляд ротової порожнини і КТ-діагностику, після чого зможемо повідомити фінальну вартість лікування.

У перші 2-3 години після видалення необхідно утриматися від прийому їжі та теплового впливу. У разі набряклості можна прикласти холодний компрес, щоб полегшити стан.

Надалі протягом 2 наступних тижнів важливо максимально дбайливо проводити домашню гігієну порожнини рота і жувати обережно на протилежному боці, щоб не піддавати навантаженню ділянку, де було видалено зуб.

Пам’ятайте, що період реабілітації після видалення великої кісти зуба може тривати дещо довше, тому орієнтуйтеся на свій стан і уточніть у лікаря, як поводитися правильно.

На жаль, так: при неправильній діагностиці та лікуванні таке трапляється. У цьому випадку кіста продовжує розвиватися, що надалі веде до хірургічного видалення кісти зуба.

Важливо розуміти, що в разі кісти зуба питання про лікування або видалення залежить від конкретного випадку. Іноді на початковій стадії розвитку кісти можна вилікувати її терапевтичними методами, не вдаючись до видалення зуба.

Але, на жаль, пацієнти часто не підозрюють про свій стан до останнього. У підсумку доводиться вдаватися до видалення зуба з кістою і навіть стикатися з ускладненнями.

Щоб цього не сталося, вкрай важливо проходити профілактичний огляд раз на півроку: це допоможе вчасно виявити проблему і вжити заходів. Пройти профілактичний огляд можна у фахівців SOCclinic у Дніпрі.

Конкретні інструкції може дати тільки ваш лікар: іноді в першу добу не рекомендується полоскати порожнину рота ніякими засобами.

Найчастіше стоматолог призначає полоскання відварами трав (ромашка, шавлія тощо) або розчином фурациліну.

Там, де це можливо, фахівці клініки SOC clinic у Дніпрі намагаються провести видалення кісти зуба під загальним наркозом без видалення самого зуба. Проте часто виникає необхідність видалити і сам зуб: таке відбувається, наприклад, у більш запущених випадках або під час видалення кісти зуба мудрості.

Детальніше про етапи лікування див. вище в розділі “Способи видалення кісти зуба”.

Процес загоєння після видалення кісти верхнього або нижнього зуба займає приблизно 2 тижні.

Можливі ускладнення після видалення кісти зуба включають набряки м’яких тканин, біль, мігрень. Температура після видалення кісти зуба – також не рідкість.

Неможливо дати будь-які часові рамки, не знаючи конкретного випадку. Іноді рахунок йде буквально на тижні і навіть дні.

У будь-якому разі, кіста – це небезпечне джерело інфекції в організмі, яке необхідно видалити якомога швидше.

В іншому разі можна зіткнутися з несприятливими наслідками. Наприклад, якщо не провести вчасно видалення кісти зуба верхньої щелепи, то є ризик, що інфекція проникне в порожнину гайморової пазухи з подальшим розвитком гаймориту.