Видалення зубів – одна з найскладніших маніпуляцій у стоматології, особливо якщо йдеться про «вісімки» або багатокореневі зуби. Недотримання протоколу під час процедури або порушення правил післяопераційного догляду за лункою може призвести до різних ускладнень – від відносно легких до більш важких.

Важливо розуміти: у перший час після видалення зуба, коли закінчиться дія анестезії, деякий біль і чутливість тканин – абсолютно нормальне явище.

Проблему можна запідозрити, коли симптоми затягуються. Крім того, є низка ознак, які говорять про те, що пацієнт зіткнувся з ускладненнями.

Симптоми ускладнень після видалення зуба

  • Набряк

Через 3-4 години після екстракції зуба ви можете помітити набряклість тканин і щоки – це природна захисна реакція організму: унаслідок пошкодження м’яких тканин збільшується обсяг міжклітинної рідини.

У середньому набряк тримається 3-4 дні, після чого зменшується; іноді процес займає до 7 днів. Якщо після закінчення цього часу набряклість зберігається або навіть збільшується – це привід звернутися до лікаря.

  • Підйом температури

У перші 2-3 доби у пацієнта може триматися невелика температура до 37-38°. Це не становить жодної небезпеки.

У разі, якщо температура тримається більше 3-х днів або досягає 39 – це чіткий сигнал про те, що йде ускладнення.

  • Біль після видалення зуба

Хворобливі відчуття зберігаються в середньому 3-5 днів. Щоб полегшити їх, приймайте знеболювальні препарати за рекомендацією лікаря.

Головний критерій: поступово біль має зменшуватися. Якщо цього не відбувається або інтенсивність болю зростає, обов’язково зверніться по допомогу до стоматолога.

  • Поява кровотеч

У разі простого видалення зуба лунка може кровити в перші 1-2 доби, у разі складного – близько 3 діб: кров зовсім небагато сочиться 5-10 хвилин, без рясної течії. Цього не потрібно лякатися.

Більш рясна кровотеча може початися в разі пошкодження захисного кров’яного згустку – тому так важливо дотримуватися рекомендацій лікаря і забезпечити максимальний спокій ділянці, де було видалено зуб, щоб уникнути механічних пошкоджень.

Якщо лунка кровить понад 3 дні або в першу добу кровотеча дуже рясна, тривала (понад 20 хвилин), повідомте про це лікаря.

  • Поява гнійного ексудату в лунці

У нормі гнійних виділень бути не повинно: це один із яскравих «червоних прапорів», що свідчать про наявність інфекції (найчастіше – бактеріальної).

  • Суха лунка

У нормі після видалення зуба утворюється кров’яний згусток, що виконує захисну функцію: він заважає інфекції проникнути у відкриту ранку і зберігається до повного загоєння лунки.

Згусток може бути відсутнім через те, що завчасно випав або розсмоктався, а також за надто рясної кровотечі, коли згусток просто не може сформуватися.

Якою б не була причина, необхідно вжити заходів – інакше процес загоєння сильно затягнеться і супроводжуватиметься ускладненнями, зокрема інфікуванням і запаленням лунки.

  • Парестезія після екстракції зуба

Парестезія – це оніміння щелепи та язика. Чутливість на певній ділянці обличчя знижується або пропадає зовсім, язик німіє, ви можете помітити печіння, поколювання і зниження смакових відчуттів.

Найчастіше парестезія виникає після видалення вісімок: коріння зубів мудрості розташовані близько до нерва, і після операції набряк буквально здавлює його.

У більшості випадків це явище не становить небезпеки і самостійно минає протягом 1-2 тижнів разом з набряком. Якщо симптоматика зберігається довше, найімовірніше, знадобиться допомога невролога.

  • Запальне ураження

Запалення в лунці видаленого зуба називають альвеолітом. Загоєння протікає дуже повільно і супроводжується болем, збільшенням підщелепних лімфовузлів, температурою, загальною слабкістю і нездужанням. У нормі такого не повинно бути!

Травмування після видалення зуба

У рідкісних випадках під час видалення зуба на верхній щелепі відбувається перфорація гайморової порожнини, коли пошкоджується нижня стінка пазухи. Характерні симптоми: біль або відчуття тиску у верхній щелепі та носі, закладеність носа (особливо з одного боку), гнійні або слизові виділення, болючі відчуття під час дихання та сякання, потрапляння рідини в ніс (наприклад, під час полоскання рота).

Подібна травма – результат неякісного планування операції.

Завдяки цифровим технологіям ми в SOC clinic можемо ретельно спланувати всі дії й уникнути помилок: за результатами КТ-діагностики отримуємо 3D знімок обох щелеп і діємо не наосліп, а виходячи з анатомічних особливостей пацієнта. Таким чином, ви застраховані від безлічі ускладнень.

Лікування ускладнень після видалення зуба

Залежно від причин ускладнень для кожного пацієнта складається індивідуальний план дій.

Так, наприклад, лікар може призначити консервативне лікування. Гнійні запалення необхідно розкрити й очистити, потім призначають антибактеріальну терапію і протизапальні препарати. У складніших випадках застосовуються хірургічні методи.

Профілактика ускладнень під час видалення зуба

Профілактика ускладнень зводиться до двох основних моментів:

  • повноцінна діагностика з використанням тривимірного КТ-знімка і грамотний план лікування, що враховує всі нюанси в анатомії пацієнта;
  • правильний післяопераційний догляд: суворо дотримуючись рекомендацій лікаря, ви в рази знижуєте для себе ризики.

Ціна на видалення зуба в Дніпрі

Найменування Вартість, грн

Хірургія

Консультація хірурга (внутрішньоротовий огляд, аналіз додаткової діагностики (КТ-знімок/панорамний знімок), складання плану лікування) 1000 грн
Видалення зуба від 1500 грн
Видалення 8-го зубу від 3000 грн
Видалення надкомплектного, ретинованого зубу від 4000 грн
Видалення зуба з використанням п’єзотому Variosurg 3 від 6000 грн
Наркоз (медикаментозний сон) перша година 4000 грн
Наркоз (медикаментозний сон) наступна година 3500 грн

Часті запитання

Основні симптоми ускладнень включають біль, що наростає, набряклість понад тиждень, температуру довше 2-3 днів, рясну кровотечу, гнійні виділення, відсутність або випадання кров’яного згустку.

Насамперед, звертайте увагу на інтенсивність болю: чи посилюється він з часом, чи минає? Також зважайте на велику кількість кров’янистих виділень і сукровиці (прозора жовтувата рідина): чи стає їх більше?

У перші 2-3 доби симптоми на кшталт болю і набряклості – норма; як правило, тут немає приводів для тривоги (виняток – сильна кровоточивість).

Однак, якщо симптоми не минають надто довго (5-7 днів і більше), наростають, минають і виникають повторно – це свідчить про те, що потрібно проконсультуватися з фахівцем.

У деяких випадках пацієнт може зіткнутися з інфікуванням лунки і запаленням.

Однак за умови грамотного планування операції в руках досвідченого стоматолога-хірурга видалення зубів пройде спокійно, без ускладнень. Головне – дотримуйтесь рекомендацій, які лікар дасть вам після закінчення операції.

Наступні симптоми потребують негайної медичної допомоги:

  • рясна кровоточивість: кров сильно йде протягом кількох годин;
  • температура тримається понад 3 доби або перевищує 39 градусів;
  • гострий безперервний біль, що не припиняється або посилюється;
  • гнійні виділення з лунки;
  • наявність гнійника на яснах;
  • нежить, рідкі виділення з носа, болючість під час сякання та дихання.