Стоматит – це загальна назва для групи запальних захворювань, які зачіпають внутрішній бік губ, щік, язик, ясна, піднебіння.
Проблема стосується і дітей, і дорослих. Стоматит може бути як самостійним захворюванням, так і одним із наслідків – наприклад, після застуди або ГРВІ, коли імунітет ослаблений, і слизові оболонки стають легкою мішенню для хвороботворних мікроорганізмів.
Зовнішня симптоматика буває різною залежно від стану організму: хтось переносить стоматит, практично не помічаючи його, а в когось він супроводжується високою температурою, слабкістю.
Причини стоматиту
- Інфекції: віруси, грибки, бактерії;
- мікротравми слизової оболонки (наприклад, коли ви прикусили щоку або обпеклися);
- неякісна гігієна порожнини рота: великі скупчення зубного каменю травмують м’які тканини і створюють ідеальні умови для розвитку запалення;
- нестача вітамінів і елементів;
- алергія;
- помилки під час встановлення ортопедичних конструкцій, коли вони механічно пошкоджують щоку, губи тощо.;
- неправильний догляд за протезом.
Види стоматиту
Залежно від причини:
- бактеріальний;
- вірусний (герпетичний);
- грибковий (збудник – грибок Candida);
- травматичний;
- алергічний.
Залежно від форми:
- катаральний – легший, поверхневий стоматит, частіше хворіють дорослі;
- виразковий – важчий різновид: спостерігається набряклість, безліч глибоких вогнищ стоматиту, які за відсутності адекватного лікування можуть призвести до великих виразкових уражень;
- афтозний (рецидивуючий, або повторюваний) стоматит – одна з найчастіших проблем. Періодично (особливо на тлі сезонного ослаблення імунного захисту) у людини виникають круглі болючі ерозії.
Особливості стоматиту в дітей
Діти більшою мірою, ніж дорослі, схильні до стоматиту, особливо до 3 років. Адже допитливі малюки тягнуть до рота різні предмети і досліджують їх – а разом з тим «запускають» мільярди мікроорганізмів, які можуть спровокувати захворювання «хвороба брудних рук».
Крім того, під час прорізування зубів є ймовірність травмувати слизову оболонку.
Герпетичний (вірусний) стоматит трапляється в дітей рідко: немовлята до року, які перебувають на грудному вигодовуванні, отримують від матері антитіла разом із молоком.
Особливості стоматиту в дорослих
Дорослі частіше стикаються з герпетичним стоматитом, ніж з іншими видами захворювання.
Щоб не травмувати слизову, необхідна «м’яка» дієта; намагайтеся жувати їжу таким чином, щоб не зачіпати виразку.
Важливо враховувати деталі, пов’язані зі способом життя: наприклад, чи не занадто агресивною зубною пастою ви користуєтеся вдома?
Профілактика та лікування стоматиту
Профілактика стоматиту передбачає прості правила:
- ретельно дотримуєтеся гігієни порожнини рота, щоб уникнути утворення твердих відкладень, і регулярного чищення зубів у стоматолога;
- у найменших – важливо регулярно промивати соску і пляшечку, зберігати їх у холодильнику (тут бактерії не розмножуються);
- як слід мийте руки;
- займайтеся загальним зміцненням імунітету.
Насамперед лікар-стоматолог SOC clinic оглядає пацієнта, збирає анамнез, за необхідності – призначає аналіз мікрофлори слизової, щоб підтвердити діагноз. А потім – складає індивідуальний план лікування: розчини для полоскання, місцеві препарати для полегшення симптомів, медикаменти, що усувають причину захворювання.
Лікування стоматиту: ціна
Якщо вас цікавить лікування стоматиту, ціни на процедуру вказані нижче.
Найменування | Вартість, грн |
Терапія |
|
Первинна консультація стоматолога загального профіля (внутришньоровий огляд, аналіз додаткової діагностики (КТ-знімок/панорамний знімок), складання плану лікування) | 1500 грн |
Комплексна професійна гігієна порожнини рота (гігієніст) | 2000 грн |
Консультація дитячого стоматолога (адаплація дитини, внутрішньоровий огляд, складання плану лікування) | 600 грн |
Професійна гігієна ротової порожнини дитини | від 850 грн |
Часті запитання
У легких випадках лікар може порекомендувати полоскання антисептиками, дотримання дієти (щоб не травмувати виразки), приймання препаратів. Основне завдання тут – не допустити переходу стоматиту в хронічну форму.
У складніших ситуаціях підбирають терапію, спрямовану одночасно на загальне і симптоматичне лікування: засоби, що зміцнюють імунітет, вітаміни і добавки, полоскання, мазі, гелі тощо.
Наша відповідь: однозначно ні! Хоча б тому, що стоматит можна легко переплутати з іншими патологіями (наприклад, хейліт).
Не знаючи причин свого стану, ви не можете бути впевнені в тому, що підібрали правильну мазь тощо. У кращому разі, результату просто не буде, у гіршому – можна зіткнутися з побічними ефектами.
Крім того, за відсутності грамотного лікування стоматит може перейти в хронічну форму, а інфекція – поширитися організмом.
Сода має дезінфікуючу дію і дає змогу створити в порожнині рота лужне середовище, яке дуже не люблять хвороботворні мікроорганізми. Полоскання содою дійсно призначають пацієнтам зі стоматитом, включно з маленькими дітьми до року.
Однак це тільки частина комплексної терапії, а не заміна консервативного лікування (мазі, гелі тощо)! Полоскання содою зменшують симптоми і полегшують стан людини, але не впливають на вихідний механізм, який призвів до стоматиту. А отже, вилікувати його не можуть.
За легкого ступеня захворювання вогнища минають через 5-7 днів, іноді – до 10 днів. У складніших випадках одужання може зайняти до 3-4 тижнів.
Насамперед, обмеження стосуються їжі: виключіть усе, що може травмувати слизову оболонку – тверді, кислі, солоні, гострі продукти, бажано відмовитися від солодощів.
Поцілунки теж на деякий час під забороною.
Лікування карієсу та інших проблем у стоматолога за стоматиту доведеться скасувати: якщо проводити його в присутності джерела інфекції, то ймовірність розповсюдити її надто висока (навіть якщо ізолювати робочу ділянку, ризики надто високі, і ми не готові піддавати їм пацієнта).
В окремих випадках провокувальним чинником для розвитку стоматиту може бути дефіцит заліза, вітамінів групи В, цинку, фолієвої кислоти.
Пам’ятайте: стоматит може спостерігатися навіть у людини, повністю забезпеченої вітамінами, мікро- і макроелементами. Тому першочергове завдання – не пити добавки просто так, сподіваючись, що вони допоможуть, а з’ясувати природу захворювання і вжити заходів, виходячи з причини.
Найшвидше позбуваються стоматиту ті, хто ретельно дотримується рекомендацій лікаря: приймає препарати всередину, використовує антисептики для полоскання, мазі та інші засоби за призначенням, вживає м’яку їжу, щоб уникнути травмування тканин.
Якщо стоматит виник у дитини, поясніть їй, що потрібно постаратися якомога довше утримати ліки на хворій ділянці. А ще – що не можна чіпати її язиком і тим паче руками!